Mes Facebook-e

A+ A A-

Įrašai, filtruoti pagal datą: Liepa 2017

Kaip orai veikia žmogaus savijautą?

Ši vasara itin permaininga. Jau nesistebime, kad orai dažnai ir labai stipriai keičiasi. Regis, jau saulutė užkaitino, bet vakarop kūną lepinusią šilumą nustumia rudeniška vėsuma. Mokslo įrodyta, kad pavojingiausi yra greitai besikeičiantys orai, staigios liūtys, audros, škvalai, kai oro slėgis staiga krinta arba kyla. Žmogaus organizmas nespėja taip greitai prisitaikyti, todėl orų kaitai jautrių žmonių daugėja.

Žmonės į orų permainas reaguoja labai skirtingai: vieni oro temperatūros ar slėgio pokyčius ištveria lengviau, kitus orų permainos tiesiog išmuša iš vėžių.  Orų permainas lengviau pakelia fiziškai aktyvūs žmonės. Reakcija į orų kaitą priklauso ir nuo žmogaus temperamento. Aktualu tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.

Moksliniai tyrimai rodo, kad magnetinių audrų metu pakyla kraujospūdis, didėja kraujo krešumas ir klampumas, sutrinka širdies ritmas. Dėl visų minėtų veiksnių magnetinių audrų metu sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis didėja miokardo infarkto, insulto, netgi staigios mirties rizika, nes padidėjus kraujo krešumui ir klampumui kraujagyslėse gali pradėti formuotis trombas.

Prieš audrą oras būna tarsi įelektrintas, būtent todėl smarkiai plaka širdis, padažnėja pulsas, gali varginti stiprūs galvos skausmai, kisti nuotaika. Nukritus oro slėgiui stinga energijos, sunku susikaupti, krinta kraujospūdis, gali mausti seniai sugijusius kaulus ir žaizdų randus, kamuoti reumatiniai skausmai.

Žmogaus organizmas reaguoja į įvairius oro pokyčius, į vėją taip pat. Dėl stipraus vėjo organizme gaminasi daugiau adrenalino, padažnėja pulsas, pakyla kraujospūdis. Oro permainoms jautriems žmonėms gali kilti migrenos ar astmos priepuoliai.

Kaip ištverti orų permainas?

Rinkitės šviesių tonų, lengvus drabužius, kurie leidžia kūnui kvėpuoti ir nėra linkę glamžytis. Keičiantis oro slėgiui, stenkitės nepervargti, nepiknaudžiaukite alkoholiu bei tonizuojančiais gėrimais. Užtat lengvi sportiniai pratimai tikrai neprošal, tai naudinga širdžiai ir kraujagyslėms.

Pasistenkite sveikai maitintis. Į maisto racioną įtraukite produktų, turinčių magnio ir kalcio: žalių daržovių, riešutų, bananų, taip pat grūdų produktų. Vartokite daugiau skysčių. Karštojo sezono metu kaip niekada svarbu palaikyti reikiamą hidratacijos lygį organizme, tokiu būdu kūnas ne taip greitai įkaista bei lengviau reaguoja į karštį. Ypač karštomis dienomis patartina su savimi turėti vandens buteliuką su purkštuvu – drėkindami drabužių neuždengtą odos plotą akimirksniu atvėsinsite odą. Rekomenduojama dėvėti plono lino, šilko, bambuko pluošto ir pan. sudėties audinių drabužius.

Venkite tiesioginių saulės spindulių, nebūkite saulėje be apsauginių priemonių. Atminkite, kad pati pavojingiausia saulė yra nuo 10 iki 16 valandos. Jeigu įskaudo galvą, lengvais sukamaisiais judesiais pamasažuokite smilkinius, kaklo raumenis ir skausmas pamažu atlėgs. Padeda ir ant smilkinių bei akių uždėti vėsūs kompresai.

Orų permainų sukeliamus simptomus slopina pirtis ar šilta vonia su keliais lašeliais eterinio aliejaus. Energijos pliūpsnį duoda paplaukiojimas ežere ar upėje, pasivažinėjimas dviračiu.

Be abejo, su orais derėtis nepavyks, tačiau patys sau pagelbėti galime.

 

 

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro specialistė Birutė Kazilevičienė

Pagal PSO rekomendacijas.

Skaityti daugiau ...

Namišių vasaros šventėje

„Namišiai 2017“

Gražų liepos vakarą seniūnijos parkelyje vyko vasaros šventė „Namišiai 2017“. Į šią šventę buvo pakviestas Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, o kartu su juo matuoti cukraus kiekį kraujyje atvyko ir Pasvalio rajono sergančiųjų cukriniu diabetu draugijos „Sveikata“ pirmininkė Vida Vegienė su kolege Valerija Karobliene. Visuomenės sveikatos biurą atstovavo sveikatos stiprinimo specialistės Birutė Kazilevičienė ir Ala Markevičienė. Specialistės su namišiečiais diskutavo apie aukšto kraujo spaudimo sukeltas sveikatos problemas, kvietė pasimatuoti kraujo spaudimą.
Šventėje dalyvavo daug jaunimo, nemažai iš jų domėjosi apie rūkymo ir alkoholio vartojimo žalą sveikatai. Biuro darbuotojos aiškino apie tabako gaminiuose ir dūmuose randamas chemines medžiagas, jų poveikį žmogaus organizmui. Atsivežti įvairūs muliažai pasitarnavo kaip labai gera vaizdinė priemonė, padedanti geriau suprasti kas vyksta žmogaus organizme susirgus viena ar kita liga ir kaip būtų galima išvengti baisių pasekmių.
Namišių seniūnijos seniūnas Kęstutis Valantonis Pasvalio raj.sav. Visuomenės sveikatos biurui įteikė padėkos raštą už pagalbą organizuojant seniūnijos vasaros šventę.

Ala Markevičienė Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
A.Markevičienės ir G.Simonaičio nuotraukos

Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.
Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.
Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.
 
Skaityti daugiau ...

Artėjant Pasaulinei hepatito dienai

Artėjant Pasaulinei hepatito dienai, kurią minėsime liepos 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) kviečia gyventojus visą ateinančią savaitę (liepos 24-29 d.) pigiau išsitirti dėl hepatitų. Tai bus galima padaryti ULAC pasaulinės hepatito dienos akcijos partnerių – „Sosdiagnostika“ ir „Antėja“ kabinetuose (laboratorijose). Čia hepatitų B ir C tyrimams bus taikoma 40 proc. nuolaida, o kraujo paėmimo procedūra – nemokama. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, atsižvelgiant į hepatitų epidemijos dydį, bet kas ir kiekvienas rizikuoja užsikrėsti.

PSO duomenimis, pasaulyje gyvena 325 mln. žmonių su lėtiniais hepatitais, iš kurių užsikrėtusiųjų hepatitu B tris su pusę karto daugiau nei hepatitu C. Skaičiuojama, kad tik 9 proc. užsikrėtusiųjų hepatitu B bei tik penktadaliui užsikrėtusiųjų hepatitu C šios ligos yra diagnozuotos. Kita – didžioji – dalis užsikrėtusiųjų hepatitais B ir C yra nediagnozuoti ir nežino apie savo ligą ir ją gali platinti kitiems.

ULAC duomenimis, sergamumas ūmiais hepatitais B ir C Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį turi mažėjimo tendenciją, tačiau atsižvelgiant į minėtų hepatitų natūralią besimptomę ligos eigą, t.y. maždaug kas antram ar net dviem trečdaliam užsikrėtusiųjų hepatitu yra būdinga besimptominė eiga, prognozuotina, kad sergamumas virusiniais hepatitais B ir C Lietuvoje, ypač lėtiniais, yra kur kas aukštesnis, nei registruojama oficialiai.

Nors nuo hepatito C skiepų nėra, tačiau, pasak PSO, 95 proc. sergančiųjų hepatitu C gali būti per 2-3 mėnesius visiškai išgydyti nuo šios ligos ir taip užkirstas kelias hepatitų komplikacijoms: kepenų cirozei ar kepenų vėžiui. Nuo hepatito A ir B galima pasiskiepyti.

Dėl hepatitų rekomenduojama pastikrinti visiems, kurie turėjo operacijų (įskaitant cezario pjūvį), invazines procedūras, jei padidėję kepenų (AST, ALT) fermentai, hemodializuojamiems pacientams, asmenims, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 metų, sergantiems kraujo ligomis, po organų transplantacijos, kraujo perpylimų, nors kartą vartojusiems švirkščiamųjų narkotikų, nesteriliais įrankiais atlikus manikiūrą, pedikiūrą, tatuiruotę, permanentinį makiažą; tiems, kurių šeimos nariai serga hepatitu, turintiems daug lytinių partnerių (>kaip 1 per metus), buvusiems įkalinimo įstaigose, nėščioms ir kitiems.

ULAC medikai primena, kad virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų (A, B, C, D, E) sukeliami kepenų uždegimai, kurie plinta skirtingais būdais.

Virusinis hepatitas B plinta per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius, per kraują (perpilant užkrėstą kraują ar jo produktus, per nesterilias adatas/švirkštus, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, kuriais gali būti pažeista oda arba gleivinės). Taip pat užsikrėtusi hepatito B virusu motina gali perduoti infekciją vaikui nėštumo ar gimdymo metu. Virusinis hepatitas C plinta tais pačiais būdais kaip B, tačiau lytinių santykių metu bei perinataliniu (iš motinos vaikui) būdu – retai. Hepatitas A plinta fekaliniu – oraliniu būdu per užterštą maistą, vandenį arba artimą sąlytį.

Daugiau Hepatitų dienai skirtos informacijos galima rasti čia: http://www.ulac.lt/lt/pasauline-hepatito-diena-2017

Kontaktinis asmuo:
Gintarė Bazevičiūtė, Mob.8 672 94281, Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
www.ulac.lt

Skaityti daugiau ...

Kviečiame į susitikimą su Pasvalio greitosios med. pagalbos specialistais

Liepos 27 d. 15 val. kviečiame į susitikimą su  Pasvalio greitosios med. pagalbos specialistais.

Susitikimas vyks Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biure, adr. Vytauto Didžiojo a. 6 (III aukštas), Pasvalys

 

Pagrindinės temos:

  • Dažniausiai pasitaikančios žmonių klaidos, kviečiant skubią med. pagalbą.

  • Kaip patiems įvertinti būklę ar skausmą, dėl kurio reikia kviesti skubią pagalbą ?

  • Kaip elgtis kol atvažiuos iškviesta GMP?

  • Kokiu atveju ir kokią sumą pacientas turi sumokėti už suteiktas paslaugas ?

  • Klausimai ir kitos temos.

 

Organizatoriai

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą
« Liepa 2017 »
Pirm Antr Tr Ket Penk Šešt Sek
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Kontaktai

Vytauto Didžiojo a. 6, III a. LT-39149 Pasvalys; Tel.: 8 451 20130;  8 451 20131; el. paštas: vsbiuras@gmail.com

Naujausi straipsniai