Mes Facebook-e

A+ A A-

Įrašai, filtruoti pagal datą: Trečiadienis, 09 Lapkritis 2016

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras vykdo privalomuosius pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių, alkoholio ir narkotikų žalos žmogaus sveikatai mokymus

Informuojame apie pasikeitimus, įsigaliojusius nuo 2016 metų lapkričio 1-os dienos. Pakeitimai susiję su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu ,,Dėl privalomųjų pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių, alkoholio ir narkotikų žalos žmogaus sveikatai mokymų ir atestavimo tvarkos aprašo ir asmenų, kuriems privalomas sveikatos ir/ar pirmosios pagalbos mokymas, profesijų ir veiklos sričių sąrašo, mokymo programų kodų ir mokymo periodiškumo patvirtinimo nauja redakcija. (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos  ministro 2016 m. liepos 13d. įsakymo Nr. V – 932 redakcija).

Aktualu asmenims, kuriems privalomas sveikatos mokymas ir kurie dirba pagal įvairias profesijas, įrašytas į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą, taip pat įsakyme papildytas sąrašas profesijų ir veiklos sričių, kurioms privalomi mokymai bei nurodytas mokymų periodiškumas.

Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo pagrindinės programos skirtos asmenims (kodai PP, PG, KP), pradedantiems profesinę ar kitą veiklą. Įgūdžiams įtvirtinti ir naujoms žinioms įgyti parengtos privalomojo pirmosios pagalbos mokymo tęstinės programos (kodai PT, KT). Privalomojo pirmos pagalbos mokymo programą turės išklausyti socialiniai darbuotojai, įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai, atsakingi už pirmosios pagalbos suteikimą įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir kt.

Privalomojo higienos įgūdžių mokymo bendroji programa (kodas HB) skirta visiems asmenims, kuriems numatytas privalomas higienos įgūdžių mokymas. Privalomojo higienos įgūdžių mokymo specialiosios programos (kodai H1 – H14), skirtos sveikatos apsaugos ministro nustatytų profesijų ir veiklos sričių asmenims. Asmenys, kurių darbo funkcijos apima kelias veiklos sritis, privalomojo higienos įgūdžių mokymo bendrosios programos (kodas HB) nekartoja, o mokosi ir jų įgytos sveikatos žinios ir įgūdžiai atestuojami pagal privalomojo higienos įgūdžių mokymo specialiąsias programas.

Privalomojo mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai programa (kodas A1) skirta asmenims, kurie padarė teisės pažeidimą būdami neblaivūs arba apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.

Asmenims, praradusiems ar sugadinusiems Pažymėjimą, išduodamas Pažymėjimo dublikatas.

Teisę vykdyti privalomuosius pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių, alkoholio ir narkotikų žalos žmogaus sveikatai mokymus turi įstaigos arba fiziniai asmenys, turintys Licenciją (Visuomenės sveikatos priežiūros veiklos licenciją – dokumentas, patvirtinantis, kad fizinis ar juridinis asmuo turi teisę vykdyti licencijuojamą visuomenės sveikatos priežiūros veiklą pagal jame nurodytą veiklos rūšį). Juridinių asmenų visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų licencijų sąrašas skelbiamas ir nuolat atnaujinamas Valstybės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje.

Išsamesnės informacijos teiraukitės:

Pasvalio rajono savivaldybės   

Visuomenės sveikatos biuras

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Birutė Kazilevičienė   

Telefonas (8 451) 20131 arba (8 451) 20130

El. paštas: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skaityti daugiau ...

Krinčine – užsiėmimai besirūpinantiems savo sveikata

Įgyvendinant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programą, Krinčine organizuojami praktiniai ir teoriniai užsiėmimai, kuriose gali dalyvauti visi, besirūpinantys savo sveikata.

Spalio 25 dieną vyko psichologės Dalios Petrėnienės paskaita „Streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Streso valdymas“. Paskaitos metu daugiausia buvo kalbama apie stresą, jo poveikį kraujagyslėms, kaip žmogus jaučiasi veikiamas streso, buvo patariama kaip įveikti stresą, atliekamos pasitikėjimą skatinančios praktinės užduotys. Pasak psichologės, sveikatai pavojingas ne pats stresas, bet tai, kad mūsų gyvenime stresorių yra per daug ir organizmas priverstas reaguoti labai dažnai. Ilgainiui resursai išsenka, stresinę reakciją reguliuojantys mechanizmai sutrinka ir žmogus gali susirgti. Kad sumažinti stresą, reikia suprasti ir panaikinti stresą keliančias priežastis, keisti interpretacijas, didinti atsparumą stresui (tam gali pasitarnauti fizinis aktyvumas ir kt.), mokytis kontroliuoti stresą relaksuojančiais metodais, be to kiekvienam iš mūsų pravartu mokytis spręsti problemas. Pasibaigus stresoriaus veikimui, organizmas grįžta į ramybės būseną.


Lapkričio 8 dieną programos dalyviai ir ne tik buvo kviečiami į gydytojos - dietologės Virginijos Vilemienės paskaitą „Aukšto kraujospūdžio liga ir sveikatinanti mityba“. Paskaitoje apie mitybą ir aukštą kraujospūdį lektorė paaiškino kaip žmogaus organizmą veikia padidintas kraujo spaudimas ir kaip galima jį sumažinti koreguojant mitybą. Gydytoja teigė, kad hipertenzine liga sergančiojo kraujagyslės - padidinto tonuso ir nuolat esti traumuojamos, o sienelių pažeidimus „lipdo“ cholesterolis. Tokiu būdu širdis nuolatos dirba sunkiau, nes kraują į organizmą turi stumti per siauresnes kraujagysles. Bėgant laikui, širdis „pavargsta“, nusilpsta. Dėl prastos kraujotakos vystosi organų pažeidimai. Taigi, išties - sveikatos būklė nuolat prastėja. „Ar galima sumažinti padidintą kraujospūdį be vaistų?“, - klausė susirinkusiųjų dietologė. Jos teigimu, kraujospūdį be aiškios kilmės (toks, kurį dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas) galima sumažinti. Tai padaryti įmanoma: mažinant kūno masę, koreguojant mitybą, reguliariai mankštinantis, nevartojant alkoholio ir tabako gaminių, išmokus tinkamai atsipalaiduoti.


Žmonėms, turintiems antsvorį ar nutukimą, hipertenzijos rizika didesnė. Pvz.: 60-čiai proc., III laipsnio nutukimą turinčių žmonių, kyla arterinis kraujo spaudimas. Paskaitoje lektorė paaiškino nutukimo vertinimo kriterijus, nes nutukimas, nesveika mityba ir aukštas kraujospūdis - labai tarpusavyje susiję dalykai. Kokia turėtų būti mityba, siekiant sumažinti kraujospūdį, sustiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą bei padėti vaistus į stalčių? Tokia mityba turėtų būti turtinga kaliu, magniu, vit. C. Pavyzdžiui: kalio turi krapai, špinatai, avokadas, salotos, brokoliai. Taip pat dietologė pabrėžė vit C svarbą, kuris gydo kraujagyslių vidaus žaizdeles. O šio vitamino esti juoduosiuose serbentuose, žiediniuose kopūstuose, kiviuose, braškėse, apelsinuose. Ypač verta dažnai į burną dėtis violetinės, juodos, raudonos spalvos vaisius, daržoves, uogas. Kyla klausimas kodėl? Ogi todėl, kad būtent tokių spalvų gamtos dovanos saugo kraujagysles iš vidaus, mažina oksidacinį stresą. Tad kuo dažniau pasimėgaukite braškėmis, aronijomis, mėlynėmis ir t.t. V.Vilemienė pateikė informaciją apie mokslininkų sukurtą ir pasiteisinusią DASH dietą, kuri mažina kraujospūdį be jokių vaistų. DASH dietos racioną sudaro: vaisiai, daržovės (per kiekvieną valgymą), mažai riebalų turintys produktai, džiovinti vaisiai, natūralios sultys, sėklos, miltų su sėlenomis produktai, „gerieji“ riebalai (alyvuogių, linų sėmenų aliejai, žuvis, avokadai, riešutai) ir t.t. Laikantis šios dietos, negalima valgyti „tuščių“ angliavandenių, t. y. labai kaloringų, bet mitybiškai mažai naudingų produktų, saldžių, „blogųjų“ riebalų: margarino, kokoso-palmių aliejų ir pan.


Taip pat lektorė su dalyviais aiškinosi kas yra „Sveikos mitybos lėkštė“, kokie maisto produktai ją turėtų sudaryti bei patarė atkreipti didesnį dėmesį išgeriamų skysčių kiekiui. Pasak jos, pagyvenę žmonės per mažai išgeria skysčių. V.Vilemienė pabrėžė, kad žmogaus sveikatai svarbi yra ne tik mityba, bet ir fizinis aktyvumas, tad svarbu kiekvienam ieškoti būdų pajudėti. Antsvorį ir nutukimą turintiems žmonėms, sergantiems arterine hipertenzija patarė pasvarstyti apie savo sveikatos būklę, susirašyti ant lapo gyvenimo prioritetus ir suprasti, kad už savo sveikatą atsakingi tik jie patys.


Lapkričio 18 d. Krinčine vyks praktiniai mankštos užsiėmimai, kuriuos ves kineziterapeutas. Kviečiame dalyvauti !

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą
« Lapkritis 2016 »
Pirm Antr Tr Ket Penk Šešt Sek
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Kontaktai

Vytauto Didžiojo a. 6, III a. LT-39149 Pasvalys; Tel.: 8 451 20130;  8 451 20131; el. paštas: vsbiuras@gmail.com

Naujausi straipsniai

Numatyti renginiai

Nėra renginių