Internetinio tinklapio www.truthonpot.com/ by-alcohol-study nuotrauka Internetinio tinklapio www.truthonpot.com/ by-alcohol-study nuotrauka

Alkoholis – pasekmės, mitai

Kategorija Skaitiniai
Atnaujinta: Antradienis, 13 Birželio 2017 16:32

Apie alkoholio žalą ir pasekmes rodos žinome daug. Apie tai kalbama mokyklose, diskutuojama laidose, publikuojami straipsniai, kone kasdien skelbiami reportažai apie girtų asmenų sukeltas avarijas, gaisrus, smurtą artimoje aplinkoje ir kitas nelaimes ir t.t. Štai keletas liūdnų pasekmių. Pasvalio PK duomenimis 2016 m. Pasvalio r. registruota 451 įvykis dėl smurto artimoje aplinkoje. 100 000 gyventojų mūsų rajone tenka 1787,8 smurto įvykiai (2015 m. – 1536,9 įvykiai). Tas pats rodiklis Panevėžio apskrityje šiais metais - 1404,9, Rokiškio r. – 1427,0. Taigi, Pasvalio rajone daugiau žmonių nukentėjo nuo alkoholio padauginusių žmonių.
Girtų asmenų sukeltos avarijos – tai sunkios, dažnai tragiškos pasekmės, paliečiančios daugelio žmonių gyvenimus ir likimus. Šiais metais per 11 mėn. Pasvalio r. nustatyta 116 neblaivių kelių eismo taisyklių pažeidėjų (2015 m. – 114), iš jų neblaivūs įvykdė eismo įvykius 2016 m. - 13, 2015 m. - 31. Kiti Policijos duomenys: 2016 m. sausio – lapkričio mėnesiais Panevėžio apskrityje ištirtos 765 nusikalstamos veikos, padarytos girtų asmenų (2015 m. – 1 178). Skaičiai išties iškalbingi. Vienas žodis „alkoholis“ – ir tiek negatyvo... Suprantame tai puikiai, tačiau mūsų šalis išlieka viena iš tų valstybių pasaulyje, kurioje daugiausiai geriama. Štai dar vienas svarus rodiklis, kaip įrodymas: Lietuvoje per metus vienam 15 m. ir vyresniam gyventojui tenka 14 litrų grynojo alkoholio.
Čia pat - didžiosios metų šventės. Skubama pirkti vaišių, dovanėlių, puošti namus. Kūčių vakarą, per Šv. Kalėdas susitiks šeimos, giminaičiai, sėsime prie bendro stalo. Naujuosius sutiksime su draugais ir artimaisiais, linkėdami vieni kitiems šviesesnių ir geresnių metų. Prasidės nauji metai, nešini pokyčių ir permainų. O kodėl negali būti tas šviesesnis pokytis - blaivus arba blaivesnis gyvenimas? Juk galima siekti šviesesnio gyvenimo atsisakius alkoholio. Nesvarbu, kas esame: studentai, senjorai, jaunos mamos, pardavėjos ar vairuotojai. Alkoholio keliamos problemos paliečia daugelį iš mūsų.
Alkoholis – gyventojų sveikatą pakertantis narkotikas – tokį sprendimą dar 1975 m. priėmė Pasaulinė sveikatos organizacija. Nuo saikingo vartojamo vienas žingsnis iki piktnaudžiavimo, o nuo piktnaudžiavimo iki priklausomybės ir alkoholizmo - labai trapi gija. Vieni saikingai vartodami, neturėdami valios atsispirti, be galo greitai įninka į svaigalų liūną, kitiems šie liūdni vingiai užtrunka ilgėliau. Didžioji dauguma piktnaudžiaujančių alkoholiu yra toli gražu ne asocialūs, bet paprasti, kasdien gatvėmis vaikštantys, turintys darbus ir šeimas žmonės. Pramonė mėgina įrodyti, kad normalūs piliečiai geria atsakingai ir tik „blogi“ - neatsakingai sukeldami visas įmanomas problemas, sietinas su nesaikingu alkoholio vartojimu. Bet kuris alkoholio padauginęs žmogus priklausomai nuo aplinkybių pasižymi tokiu pačiu elgesiu.
Štai pateikiame dar keletą labai paplitusių mitų, verčiančių giliai pamąstyti apie savo gyvenimo kokybę be alkoholio. 1 mitas - mažos alkoholio dozės naudingos organizmui. Tai nėra tiesa, nes bet kokia alkoholio dozė yra žalinga. „Saikingai“ vartojant alkoholį jau po 4 metų 85 % atvejų būna nustatomas „susitraukusių smegenų efektas“, „negyvų ląstelių kapinaitės“, smegenų tūrio sumažėjimas, atsiranda nepajėgumas sistemingai dirbti. Nesvarbu kokiomis dozėmis alkoholis naudojamas, jis smegenyse išlieka nuo 14 iki 30 parų, todėl smegenys nuolat ardomos.
Kitas dažnas mitas - alkoholis nuima įtampą, stresą, ramina nervus, atpalaiduoja. Alkoholis turi stresą keliančių, o ne antistresinių savybių, slopina visus pojūčius. Svaigalai negali jūsų nei atpalaiduoti, nei nuraminti, nes jis nepašalina nepatogumo priežasties. Kai baigiasi alkoholio kaip psichoaktyvios (narkotinės) medžiagos poveikis, alkoholis tik padidina įtampą. Fiziologiniu požiūriu alkoholio vartojimas bet kokiomis dozėmis organizmui jau yra stresas.
Dar vienas klaidinantis mitas - alkoholis neša linksmybes ir suteikia drąsos. Iš tikrųjų, išgėrus alkoholio nėra ir negali būti linksmumo. Būsena, kurią geriantys asmenys įvardina ypatingu linksmumu – tai taip vadinamas „narkotinis linksmumas“, kuris nieko bendro neturi nei su laimės jausmu, nei su atsipalaidavimu. Tiesa ta, kad visos alkoholio rūšys ir dozės veikia kaip morfijus ar marihuana, t.y. sukuria gėrio ir laimės iliuziją, tuo pačiu nešdamas nepataisomą žalą, kaip ir bet koks kitas nuodas, įsibrovęs į organizmą. Tai tėra tik iliuzija, kad apsvaigus bendrauti su draugais linksmiau, greičiau atsipalaiduojama bei sumažėja įtampa. Linksmindamasis žmogus be alkoholio, būna savimi, kontroliuoja savo elgesį, nešvaisto pinigų alkoholiui. O linksmybės blaivių draugų kompanijoje pačios geriausios.
„Alkoholis sušildo“, - būną teigiančių tokį neteisingą faktą žmonių. Išgėręs žmogus praranda gebėjimą teisingai įvertinti savo kūno temperatūrą. Prasidėjus alkoholio poveikiui greitai įvyksta laikinas odos kraujagyslių „paralyžius“, jos plečiasi ir į kūno paviršių priplūsta daugiau kraujo. Sušyla tik oda, kuri greitai atiduoda savo šilumą. Organizmas praranda normalų jautrumą šalčiui ir oda nustoja reaguoti į sumažėjusią kūno temperatūrą, kraujagyslių susitraukimus. Alkoholio padauginę žmonės gali labai greitai mirtinai sušalti.
Kita paplitusi nuomonė, esą etilinio spirito mišiniai būna „kokybiški“ (brangūs, rūšiniai vynai) ir nekokybiški (pigi, naminė degtinė). Iš tikrųjų cheminis elementas yra nepakeičiamas visuose alkoholiniuose mišiniuose, nepriklausomai nuo esančių juose saldžių ir karčių „brangių“ ar „pigių“ priedų. Svarbu alkoholį vartoti saikingai, kultūringai arba išvis nevartoti. Sąvoką „gerti saikingai“ – reikia keisti sąvoka - „gyventi blaiviai“.
Taigi, kai didžiosios metų šventės, nauji metai čia pat, sąmoningai pamastykime ar verta pakelti alkoholio taurę ar taurelę, ar išties mandagumo ir draugiškumo gestas yra primygtinai siūlyti išgerti alkoholio nevartojančiam žmogui ir negeriantį smerkti. Taip pat pasvarstykime kokį pavyzdį rodome prie šventinio stalo sėdintiems vaikams, anūkams. Gyvenimo kokybė, atsakomybė už save, elgesį ir savo sveikatą pirmiausia priklauso tik nuo mūsų pačių! Blaivių, ramių ir gražių Jums švenčių!

 

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė J. Mikalajūnienė
Pasvalio PK bendruomenės pareigūnas V. Doda

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131