Pasaulinė tuberkuliozės diena: žinokime simptomus ir apsisaugojimo galimybes

Kategorija Skaitiniai
Atnaujinta: Antradienis, 13 Birželio 2017 16:31

Kovo 24-ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės (toliau – TB) diena. Minint šią dieną, norime dar kartą priminti apie tuberkuliozės problemą, simptomus, prevencijos priemones, visuomenės sąmoningumo svarbą.

TB problema itin aktuali Pasvalio rajone. Pasvalio rajono savivaldybės rodiklis patenka tarp 12 savivaldybių, kurių rodikliai rodo blogą situaciją šios ligos atžvilgiu. 2015 m. sergamumas TB padidėjo (lyginant su ankstesniais metais) ir siekė net 115,8 atvejus (100 000 gyventojų). Lyginant 2014–2015 m. Pasvalio r. duomenis su respublikos ir Panevėžio apskrities duomenimis, pastebima, kad Lietuvos vidurkis buvo viršytas apie 2–3 kartus. 2015 m. Pasvalio r. savivaldybėje užregistruota 30 naujų tuberkuliozės atvejų, o 2014 m. - 22 nauji atvejai. Taigi, skaičiai išties iškalbingi, tad norėdami apsaugoti save nuo šios sunkios ligos, turime žinoti ir atkreipti dėmesį į tam tikrus svarbius dalykus.

    Visų pirma žinotina, kad TB bakterijos plinta, kai sergantis TB žmogus čiaudo, kosėja, dainuoja, kalba, o kiti įkvepia užteršto tuberkuliozės bakterijomis oro. Bakterijos pasiekia žmogaus plaučius, o iš jų keliauja į kitus kūno organus. Įkvėpusiojo organizmas kovoja su TB bakterijomis. Esant infekuotumui: gali būti teigiamas tuberkulino mėginys, tačiau užsikrėtusysis neperduoda mikobakterijų kitiems. Jei bus atliekama krūtinės ląstos rentgenograma, ji nerodys pakitimų. Dalis užsikrėtusiųjų (5-10 proc.) gali susirgti TB. Didelę riziką sirgti turi šie žmonės: užsikrėtę ŽIV, sergantys cukriniu diabetu, neseniai turėję kontaktą su sergančiu TB, vaikai iki 5 m. Tikimybę susirgti taip pat didina: narkotikų vartojimas, nepilnavertė mityba, badavimas, mažas svoris, vėžiniai susirgimai, sunkios inkstų ir žarnyno ligos.

Sergant TB, bakterijos yra aktyvios, dauginasi ir pažeidžia plaučius ar kitas kūno dalis. Įtarti susirgimą galima, jei žmogų kamuoja kosulys (sunkus, trunkantis 3 ir daugiau savaičių), kraujo skreplių atkosėjimas,  karščiavimas, svorio kritimas, naktinis prakaitavimas, silpnumas ir kt. simptomai. Sergantieji mikobakterijomis gali apkrėsti kitus asmenis. Rentgenogramoje matyti specifiniai pakitimai, be to ir tuberkulino mėginio testas yra teigiamas. Sergantiesiems itin svarbu vartoti medikamentus, ne tik gydant šią sunkią ligą, bet ir tam, kad būtų užkirstas kelias tuberkuliozės bakterijų plitimui aplinkiniams.

Kaip išvengti TB? Venkite bendravimo su sergančiais atvira plaučių TB forma. Sergančiam šeimos nariui itin svarbu nuolat dėvėti vienkartines kaukes. Labai reikšmingi yra vaikų skiepai. Vakcina nuo TB (BCG) Lietuvoje skiepijami 2-3 dienų naujagimiai. Nuolat stiprinkite organizmo imunitetą, laikykitės asmens higienos, skirkite didelį dėmesį pilnavertei mitybai ir sveikos gyvensenos principams. Pastebėjus bent vieną iš išvardintų TB ligos simptomų neatidėliotinai kreipkitės į gydytojus ir atsakingai gydykitės.

Sumažinti užsikrėtimo tuberkuliozę riziką galite vėdindami patalpas: aplinkos kontrolė tai viena iš Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamų tuberkuliozės perdavimo patalpose rizikos sumažinimo priemonė. Patalpų vėdinimas ypač naudingas yra namų patalpoms, kur yra sergančių TB šeimos narių bei tų patalpų, pvz.; įstaigų, organizacijų, kur esti didelis gyventojų srautas. Tuberkuliozės mikobakterijos perduodamos oro lašeliniu būdu. Lašeliai su TB bakterijomis į orą patenka, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis žmogus kosėja ir t.t. Lašeliai juda su oro srove nuo kelių minučių iki kelių valandų. Dideli lašeliai nusėda ant žemės per kelias sekundes. Vėdindami patalpas užtikrinsite oro apykaitą, kontroliuosite oro srovės kryptį, sumažinsite TB bakterijų įkvėpimo riziką. Rekomenduojama langus atverti plačiai ir kuo dažniau, kartais padaryti skersvėjį atidarant ir duris. Mažose patalpose galima naudoti ventiliatorius oro srovės nukreipimui. Patalpas vėdinkite nepaisant metų laiko. Tokiu būdu sumažinsite užsikrėtimo tuberkulioze riziką.

Informacijos šaltinis: Užkrečiamų ligų ir AIDS centras

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos

 biuro specialistė J. Mikalajūnienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131