Visuomenės sveikatos specialistai savo profesinę kvalifikaciją kėlė Olandijoje

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Pirmadienis, 29 Rugsėjis 2014 10:38

Keturi šiaurės Lietuvos Visuomenės sveikatos biurai kartu su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru (SMLPC) bei Yanos visuomenės sveikatos fondu iš Nyderlandų įgyvendina projektą „Sveikatos mokymo kokybės gerinimas“. Projekto tikslas- tobulinti Visuomenės sveikatos biurų paslaugas, siekiant, kad jos taptų patrauklesnėmis ir labiau atitiktų įvairaus amžiaus žmonių poreikius. Projektą finansuoja Švietimo mainų paramos fondas pagal Leonardo da Vinci Mokymosi visą gyvenimą programą.

Įgyvendinant minėtą projektą dalyviai intensyviai mokėsi anglų kalbą, po to vyko į 2-jų savaičių trukmės kvalifikacijos kėlimo stažuotę Olandijoje. Stažuotėje dalyvavo 15-lika dalyvių iš Lietuvos: po tris atstovus iš Pasvalio, Biržų, Panevėžio miesto, Panevėžio rajono Visuomenės sveikatos biurų, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro. Iš Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro vyko projekto rengėja ir vadovė direktorė V. Jankevičienė bei specialistės B. Jokubaitienė, J. Mikalajūnienė.

Olandija kaip stažuotės vieta pasirinkta neatsitiktinai. Steigiant savivaldybių Visuomenės sveikatos biurus, Sveikatos apsaugos ministerija rėmėsi Olandijos praktika. Sveikatos sistemos panašumai abiejose Valstybėse yra akivaizdūs. Nyderlandai jau eilę metų pirmauja Europoje pagal Valstybės skiriamą finansavimą sveikatos priežiūrai, tad pasimokyti yra iš ko.

Nyderlandų sostonėje Amsterdame lietuvius pasitiko Yanos Visuomenės sveikatos fondo prezidentė, lietuvė Daina Toleikytė. Visos stažuotės metu lietuvius lydėjo ir programa rūpinosi šio fondo ekspertė Jany van Dijk. 10 dienų trukusiuose, intensyviuose praktiniuose mokymuose dalyviai stengėsi įgyti žinių visuomenės sveikatos stiprinimo bei mokinių sveikatos priežiūros srityse. Dalyviai buvo supažindinti su sveikatos ir švietimo sistemomis Olandijoje, programomis, skirtomis svarbiausioms olandų problemoms spręsti, pvz.; efektyvia „Sveikų kaimynų“ programa. Olandijoje yra įprasta, kad įgyvendinant įvairias programas ir teikiant individualią pagalbą sveikatos stiprinimo klausimais, labai glaudžiai bendradarbiauja skirtingos institucijos, o taip pat įvairių sričių specialistai. „Stengiamės kiekvienam asmeniui įdiegti suvokimą, kad sveikas pasirinkimas turi būti lengvas pasirinkimas“,- teigia, Haarlemo savivaldybės Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos direktorius p. F.Piers.

Stažuotės dalyviai lankėsi skirtingų miestų, o taip pat skirtingo pavaldumo institucijose (tiek valstybinio, tiek privataus sektoriaus), kurios rūpinasi olandų sveikata ir moko bendruomenę sveikos gyvensenos principų. Haarlemo miesto Stedelijk gimnazijoje pedagogai stažuotės dalyvius supažindino su kompetentinga, individualia - konsultacine pagalba, kuri taikoma šios mokyklos mokiniams. Haarlemo kolegijoje specialistai pasakojo kokias įgyvendina programas, skatinančias sveiką vaikų mitybą. De Wadden pradinės mokyklos mokytojai papasakojo apie jų mokyklos specifiškumą, nes mokosi įvairių kultūrų mokiniai. Mokyklos bendruomenė ieško geriausių sprendimų, atitinkančių skirtingų tautybių ir religijų tiek tėvų, tiek vaikų norus taikant sveikos gyvensenos principus, kadangi ši mokykla turi Sveikatą stiprinančios mokyklos sertifikatą. De Ark pradinėje mokykloje Nieuw–Venep mieste stažuotės dalyviai sužinojo apie pedikuliozės problemos sprendimo būdus, pavyzdžiui tai, kad striukes vaikai deda į specialius maišus ir laiko rūbinėlėse, o galvas vaikams tikrina kiekvienoje klasėje atrinkti tėvai. Visiems ypač patiko MBO Kolegija Hilversum mieste, vienintelė tokia Olandijoje, skirta mokiniams, kurie turi lankomumo, elgesio bei socialinių problemų, kurias spręsti padeda visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.

                                   Kennemerland smurto paramos centro darbuotojos pateikė savo darbo pavyzdžius: kaip su smurto aukomis ir smurtautojais dirba daugelio sričių specialistai. Utrechto mieste lietuvių delegacija dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „The Network Meeting Health Promoting Schol International“, skirtoje sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo plėtrai. Ypač didelių simpatijų sulaukė profesoriaus S. Kachatryan iš Armėnijos pranešimas apie savo šalies vaikų sveikatinimą. Pasak profesoriaus, -„Vaikai yra kaip augalai, o pedagogai ir visi, dirbantys su vaikais turi būti kaip geri sodininkai“.

Viena mokymų diena buvo skirta jaunų žmonių lytinio ugdymo problemoms analizuoti, todėl Amsterdame lankytasi Rutgers WPF ir SOA Aids organizacijose, kurios užsiima vaikų ir jaunimo lytiniu švietimu, šeimos planavimo bei įvairios pagalbos paslaugų organizavimu jaunimo tarpe.

Projekto dalyvių įgytos žinios ir gebėjimai buvo vertinami specialios komisijos, sudarytos iš Yanos visuomenės sveikatos fondo specialistų ir ekspertų. Buvo sudarytos 5 grupės, kurios pristatė savo pasirinktos sveikatos stiprinimo temos grupinį darbą. Kiekviena grupė turėjo pateikti pasirinktos sveikatinimo srities planą, kuriame išdėstė kaip Olandijoje įgytos žinios bus pritaikomos Lietuvoje, pavyzdžiui Pasvalio rajone.

Vienas iš pagrindinių stažuotės tikslų yra parengti rekomendacijas Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos ugdymo specialistams. Projekto išdavoje sukurta informacinė-vaizdinė medžiaga bus patalpinta elektroninėje erdvėje ir prieinama visiems, besidomintiems bendruomenės sveikatos stiprinimo temomis.

Be informacijos gausos, projekto dalyvius džiugino vaikų žaidimų aikštelių įvairumas ir gausa, saugios erdvės atžaloms. Be įvairių organizacijų lankymo Utrechto, Haarlemo, Nieuw-Vennep, Amsterdamo miestuose, specialistai turėjo galimybę pamatyti įspūdingą architektūrą, paplaukioti kanalais Amsterdame. Ypatingai visiems patiko saugi ir išvystyta dviračių infrastruktūra, begalė dviračiais važiuojančių įvairaus amžiaus žmonių. Olandija lietuvius pasitiko žydinčiais narcizais, magnolijomis ir vyšniomis. Po apsilankymo Amsterdamo gėlių turguje, nė viena stažuotės dalyvė neišėjo iš „gėlių jūros“ be tulpių ir kitų gėlių svogūnėlių. Dalyvius sužavėjo olandų draugiškumas, paslaugumas, išvystyta pagalbos ir informacijos teikimo sistema. Be galo visi liko dėkingi nuo skrydžio iki skrydžio buvusiai šalia p. Jany van Dijk. „Mes trumpam tapome viena šeima“, - su ašaromis akyse juokavo moteris, kuri atsisveikindama negailėjo gražių žodžių kiekvienam projekto dalyviui.

Filmuota medžiaga apie projektą: https://www.youtube.com/watch?v=fJwn84zAxL4&list=UUQK_26xPoKBu1iT80-Z6vkw

 

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131