Vilmos Jankevičienės nuotraukos. Vilmos Jankevičienės nuotraukos.

Sveikatos stiprinimo programos įgyvendinimas

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Ketvirtadienis, 03 Sausio 2019 11:15

Daugelyje pasaulio šalių sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimas yra svarbiausia žmonių sveikatos išsaugojimo problema. Širdies ir kraujagyslių ligų pirmaujantys mirtingumo rodikliai rodo, kad programa yra labai reikalinga. Todėl įgyvendinant Širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto sveikatos stiprinimo programą, Pasvalio Visuomenės sveikatos biure šių metų lapkričio 29 dieną vyko vidaus ligų gydytojos Jūratės Maruškienės paskaita „Širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai, komplikacijos, sveikatos rodiklių supratimas“. Susitikimą gydytoja pradėjo pasakojimu apie širdies anatomiją, funkcijas, išsamiai apibūdino širdies ertmės vožtuvus bei kraujagysles. Renginio metu buvo pasakojama apie pagrindinius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, lemiančius šių ligų atsiradimą:  

• Biologiniai: padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekis, padidėjusi gliukozės koncentracija, antsvoris/nutukimas.
• Susiję su gyvensena: tabako naudojimas, nesveika mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, mažas fizinis aktyvumas.
• Kiti: amžius, lytis, genetika, rasė, pajamos, išsilavinimas, gyvenimo sąlygos, darbo sąlygos.

Daugelio veiksnių, ypač susijusių su gyvenimo būdu būtų galima išvengti, juos keičiant. Todėl gydytoja pabrėžė, kad būtina keisti gyvensenos įpročius: privalu mesti rūkyti, jei rūko, sveikai maitintis, fiziškai būti aktyviems iki 30 min. per dieną. Taip pat reikalinga reguliuoti veiksmus: būtina svorio, cholesterolio, gliukozės ir arterinio kraujo spaudimo kontrolė, vartoti skiriamus vaistus, esant pagrindui. Jei artimi giminės sirgo IŠL (išemine širdies liga), tai rekomenduojama profilaktinė patikra. Gyd. J.Maruškienė paminėjo magnio svarbą organizme. Magnis – vienas reikalingiausių žmogaus organizmui mineralų. Trūkstant magnio, sutrinka kitų mineralų bei mikroelementų apykaita organizme, nusilpsta nervai bei raumenys. Žmonės, kuriems trūksta magnio, dažnai jaučia vidinį nerimą, stresą, pirštų galiukų tirpimą, sutrinka širdies ritmas, raumenis traukia mėšlungis. Magnio trūksta, esant nesubalansuotai mitybai, kai žmogus vemia, viduriuoja, serga endokrininėmis ligomis ir t.t.

Gydytoja išsamiai kalbėjo apie aterosklerozę. Aterosklerozė arba kraujagyslių siaurėjimas – tai lėtinė liga, kurios metu riebalai ir kalcis kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, sudaro randėjančias plokšteles. Susiaurėjus kraujagyslių pločiui, kraujas neprateka, formuojasi trombai (kraujo krešuliai), sutrinka kraujotakos sistema, bei organizmo aprūpinimas deguonimi, maisto medžiagomis, vitaminais, hormonais ir pan.

Aterosklerozės pokyčių žmogus nejaučia, kol liga smarkiai neprogresuoja. Negydoma aterosklerozė pažeidžia viso organizmo kraujagysles. Aterosklerozė dažniausiai vystosi, į nutukimą linkusiems, rūkantiems žmonėms. Cukrinis diabetas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje padidina kraujagyslių „užsikimšimo riziką. Paskaitos metu dalyviai įdėmiai išklausė gydytojos pateiktą informaciją apie cukrinį diabetą. Cukrinis diabetas – klastinga ir sunki lėtinė liga. Negydoma bei nekontroliuojama ji sukelia sunkias komplikacijas. Susirgus diabetu labai svarbu išmokti gyventi su liga ir ją valdyti.

Baigdama savo pokalbį gydytoja dar kartą pabrėžė, jog labai svarbu žmogaus sveikatai yra jo gyvensena. Reikėtų vartoti mažiau sočiųjų riebalų, būtina riboti druskos kiekį, vengti lengvai pasisavinamų angliavandenių (cukraus, saldumynų, kepinių ir t.t.). Daugiau valgyti vaisių ir daržovių.

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ala Markevičienė

Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131