Mes Facebook-e

A+ A A-

Z ir α (alfa) vaikų kartų ypatumai

Lapkričio 21 dieną Pasvalio r. Joniškėlio G. Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje vyko seminaras „Z ir alfa kartų ypatumai ir ugdymas“, skirtas pedagogams ir tėveliams. Jo tikslas – supažindinti su Z ir alfa kartų psichosocialiniais ypatumais, tinkamais drausminimo, skatinimo ir bendravimo efektyviais metodais. Seminarą vedė psichologės – psichoterapeutės Gintarė Jurkevičienė ir Vitalija Mikutaitienė. Anot lektorių, konfliktas tarp kartų yra neišvengiamas. Sudėtinga suprasti žmogų, kuris vadovaujasi kitomis vertybėmis, gyvena kitame laikmetyje, pasižymi kitomis psichologinėmis savybėmis, elgiasi ir mąsto kitaip. Viena karta keičia kitą. Z kartos vaikai - tai vaikai gimę po 2000 metų, alfa karta - nuo 2010 metų. Jau dabar į mokyklas ateina ne tik Z, bet ir alfa kartos vaikai. Tai tarsi naujas iššūkis ne tik pedagogams, bet ir jų tėveliams. Kokie tai vaikai? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus buvo galima išgirsti šio renginio metu. Pasak lektorės, Z karta yra pirmoji karta, kuri auga pertekliuje. Z ir alfa kartos vaikai dar vadinami “skaitmeniniais aborigenais”. Tai karta, kuri auga naudodama internetą dar net nemokėdama kalbėti. Jų pasaulis jau nuo gimimo susietas su technologijomis.

Psichoterapeutės išskyrė pagrindinius Z kartos bruožus:
• Norintys geriausio ir kuo greitesnio rezultato. Jie orientuoti ne į procesą, o į rezultatą, pvz., dalyvauja konkursuose ne dėl malonumo, o dėl apdovanojimo. Jiems svetima ilgai trunkanti, monotoniška veikla, pvz.: teksto nurašinėjimas nuo knygos, rašymas dailyraščiu.
• Individualistai. Šios kartos atstovams yra sunku dirbti, žaisti komandoje. Jie nori išskirtinio dėmesio. Tai asmenybių, o ne “kareivių” karta. Tad ugdant šią kartą reikia daug kantrybės ir išmonės.
• Z kaip ir alfa kartos atstovai yra Multi atlikėjai. Jie vienu metu atlieka kelias užduotis: tuo pačiu metu sugeba atlikti namų darbus, žiūrėti televizorių ir dar kalbėtis bei klausytis muzikos.
• Kūrybiški. Vengdami nuobodžios, mechaniškos veiklos, geba į daugelį situacijų pažiūrėti kūrybiškai.
• Sunkiai sukaupiantys dėmesį. Tai karta, kuri nori gauti tikslius, trumpus atsakymus į juos dominančius klausimus.
• Pasižymintys „kilpiniu mąstymu“. Apdoroja informaciją greičiau, bet mažomis porcijomis. „Kilpinis skaitymas“- geriau geba suprasti tekstukus, kurie neviršija ekrano apimties.
• Nemėgstantys prievartos ir nepripažįstantys autoritetų. Tai iššūkis tėvams ir pedagogams, nes tai, kad esi suaugęs vaiko akyse nepadaro tavęs viršesniu. Auklėti reiktų ne paliepimais, bet paaiškinimais ir derybomis. Šių vaikų pamokslavimas neveikia.

Alfa karta tai:
• Labiausiai lavinama karta. (Lavinti pradedama nuo keletos mėnesių amžiaus)
• Nekantrūs. Norintys iškart patenkinti savo poreikius. Labiausiai iš visų kartų reikalaujantys pagarbos sau ir siekiantys būti geriausi.
• Tai technologiškai raštinga karta. Mažiau bendraujanti tiesiogiai karta, trumpiau išlaikantys dėmesį ties vienu darbu.
• Bendravimas socialiniuose tinkluose svarbesnis už „gyvą“ bendravimą. Tai - vienišių karta.
• Prasmės ieškotojai. Šiai kartai mokantis svarbu tyrinėti ir išmėginti. Mokant šios kartos atstovus svarbu ne komanduoti, o bendradarbiauti. Jie nesimokins, jei nematys prasmės, o geriausiai įsimins tai, ką patys išbandys ir patirs.
• Tai emociškai jautresni ir uždaresni vaikai.
Šių Z ir alfa kartų atstovai nėra nei geresni, nei blogesni už kitų ankstesnių kartų atstovus. Jie yra tik kitokie. Suvokiant jų išskirtinumus galima su jais susikalbėti bei sugyventi.

Daugiau renginio nuotraukų rasite socialiniame tinkle fb: Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras

Audronė Dvelienė, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro, Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

 

Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.

Aukštyn
« Sausis 2019 »
Pirm Antr Tr Ket Penk Šešt Sek
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Kontaktai

Vytauto Didžiojo a. 6, III a. LT-39149 Pasvalys; Tel.: 8 451 20130;  8 451 20131; el. paštas: vsbiuras@gmail.com

Naujausi straipsniai