Mes Facebook-e

A+ A A-

Įrašai, filtruoti pagal datą: Ketvirtadienis, 10 Rugpjūtis 2017

Rugpjūčio 12 d. - Pasaulinė Jaunimo diena

Būtent šią dieną norisi pakalbėti ne tik apie jaunimo džiaugsmus, bet ir apie sveikatos problemas.
Šių dienų aktuali jaunosios kartos sveikatos problema – lėtinių neinfekcinių ligų plitimas, kuris priklauso ypač nuo gyvensenos ypatumų. Pagrindinės sveikos gyvensenos sudėtinės dalys yra: sveika mityba, fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, saugi aplinka, sužalojimų prevencija.
Pagrindiniai sveikos gyvensenos elementai yra tinkama mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas. Fizinis aktyvumas stiprina sveikatą, svarbus ligų profilaktikai. Kai žmogus yra pakankamai fiziškai aktyvus, jis rečiau serga, geresnė nuotaika, kokybiškesnis miegas. Fizinis aktyvumas stiprina širdies raumenį, mažina tikimybę susirgti vėžiu, diabetu, osteoporoze, gerina fizinį bei protinį darbingumą. Visgi technikos pažanga, komfortiškesnis gyvenimas sąlygoja visuomenės fizinio aktyvumo mažėjimą.
Fiziniam ir protiniam žmogaus vystymuisi, darbingumui bei ilgaamžiškumui didelį poveikį daro visavertė mityba. Deja, blogi mitybos įpročiai, dažnas cukraus, konservuoto, pakartotinai pašildyto maisto vartojimas sveikatos neprideda. Jaunimo tarpe labai populiarus greitasis maistas, o užgeriamas jis dažniausiai saldžiaisiais ir energetiniais gėrimais. Tokį maistą ir tokius gėrimus reikėtų išbraukti iš jaunimo „valgiaraščio“, nes tai negyvas, bevertis maistas, skatinantis nutukimą ir blogojo cholesterolio kaupimąsi organizme. Dažnas jaunuolis nesusimąsto apie tai, kad būtent nevisavertė mityba yra pagrindinė daugelio jauname amžiuje besivystančių ligų priežastis. Jei dar yra rūkoma ir vartojamas alkoholis, tai didėja rizika susirgti infarktu bei insultu. Tą akivaizdžiai patvirtina gyvenimiški pavyzdžiai, kai trisdešimtmečiai tampa neįgaliais ar ribotai darbingais.
Net besimokantys dešimtoje klasėje mokiniai dažnai skundžiasi padidintu kraujospūdžiu, apetito sutrikimais, energijos stoka, nuovargiu. Šių nusiskundimų puokštė ne vienam sunkina įsisavinti žinias, gadina nuotaiką, sukelia neigiamas emocijas. Mokiniai tampa labiau pažeidžiami, silpnėja jų imuninė sistema, gali pablogėti regėjimas, silpsta nervų sistema, o visa tai trikdo visų kitų organizmo sistemų veiklą. Iš šio užburto rato būna sunku pabėgti, nes gyvenimo tempas toks intensyvus, kad ne kiekvienas laiku pastebi rimtas grėsmes sveikatai. Labai svarbus tėvų, pedagogų, sveikatos priežiūros specialistų mokyklose dėmesys jauniems, augantiems žmonėms, padedant suprasti, kas jų sveikatai daro didžiausią įtaką, ko reikėtų vengti ar kardinaliai keisti gyvenimo būdą. Prasmingas posakis „Vaikai - gyvenimo gėlės“. Svarbu, kad tos gėlės užaugtų ryškios ir nepažeistos ligų, tai visų suaugusiųjų svarbiausias uždavinys ir rūpestis.
Visiems tėveliams ir jaunimui norisi palinkėti gražios, aktyvios likusios vasaros ir gerų emocijų kartu įsijungiant į aktyvias fizines veiklas, dalyvaujant sveikatą stiprinančiose stovyklose, individualiose veiklose. Sveikiname jaunimą su Pasauline Jaunimo diena.

Rasa Rutkauskienė, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą
« Rugpjūtis 2017 »
Pirm Antr Tr Ket Penk Šešt Sek
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Kontaktai

Vytauto Didžiojo a. 6, III a. LT-39149 Pasvalys; Tel.: 8 451 20130;  8 451 20131; el. paštas: vsbiuras@gmail.com

Naujausi straipsniai